Autor:
Agentuur Light To Light

Toomkiriku valguskunstiteos

Tartu toomkiriku esmamainimise 800. aastapäeval avame erakordse valguskunstiteose, mis äratab toomkiriku varemed atraktiivse ja omapärase sihtkohana uude ellu.

Uus valguslahendus võimaldab nii tartlastel kui kaugematel külalistel nautida Toomemäe ilu ning tutvuda 800-aastase toomkiriku varemetega ka öötundidel. Valguskunstiteos kutsub külastajaid kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses.
 

Valguskunstiteose loovad rahvusvaheliselt tunnustatud valgustusdisainerid

Kunstilise valguslahenduse leidmiseks kuulutati 2022. aastal välja rahvusvaheline ideekonkurss. Selle võitis hinnatud ja tugeva Euroopa-ülese kogemusega Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Namèche, koostöös valguskunstnikega Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà (Hispaania). Kavandatud teos „Koit ja Hämarik“ on inspireeritud Fr. R. Faehlmanni samanimelisest kunstmuistendist ning seob põhjamaise folkloori modernse tehnoloogiaga. Valguskunstiteos on ökonoomne ja dünaamiline, muutub öö jooksul ning suhestub värskelt nii ümbritseva looduskeskkonna kui ka piirkonna elanikega.

„Võidutöö pakub klassikalise staatilise valguslahenduse asemel dünaamilist valguse ja varjude mängu, mis paneb vanad müürid looduse rütmis hingama. Eriti hea meel on, et kogu pakutud valgustuslahendus väldib valgusreostust ja arvestab inimeste heaolule lisaks ka Toomemäe ööfauna elurikkuse säilimisega.“

kunstnik Elo Liiv

Toomemäe müstiline ilu

Kunstiline valgusteos ärgitab kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses innustades ka linnaruumi uudsele, keskkonnateadlikule ja loomingulisele arengule. Nii saab kogeda Toomemäe müstilist ilu täiesti uuel moel.

Toomemäe erilise keskkonna säilitamiseks on valgusdisainerid lähenenud valgusele kui ressursile, mida ei tohi raisata. Kui ümbritsev keskkond on piisavalt pime, saab ka vähese valgusega väga suurt mõju avaldada. Toomkiriku valgustus käivitub päikeseloojangul ja muutub öö jooksul viis korda. Projekti käigus jälgime ekspertide abiga ka valguskunstiteose mõju Toomemäel elavatele lindudele ja nahkhiirtele. 

Toomemäe taasavamine

Tartu toomkiriku valguskunstiteos on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist "Toomemäe taasavamine", mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul!

Valguskunstiteose valmimist toetavad Tartu linn, Tartu Ülikool, SA Tartu 2024 ja Muinsuskaitseamet. 

 

Image
Logod

 

 

 

Meeskond

Ideekavand: Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Namèche, koostöös valguskunstnikega Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà (Hispaania)

Žürii: Elo Liiv, Heiki Pagel, Mariann Raisma, Eva Tallo, Kati Torp, Anna-Liisa Unt

Teostus: PVH Ehitus OÜ, Electric Works OÜ

Elektriprojekteerija: MicroWatt OÜ

Projektijuht: Karoliina Kalda

Kommunikatsioonijuht: Katrin Tegova

Meeskond: Arvo Avi, Jaanika Anderson, Kadri Kaljurand, Maria Kullamägi, Külli Lupkin, Tanel Nõmmik, Ilona Piirimägi, Mariann Raisma.

Tartu toomkiriku valgustuse ideekonkursi võitja

Toomemäe taasavamine Tartu 2024 lehel

Hullu Teadlase sünnipäev

Hullu Teadlase sünnipäev „Tagasi keskaega“

Toomkiriku saladuste kamber

Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest

Toomemäe taasavamine: valguskunstiteos

Toomemäel toomkiriku varemetes avati valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“